witrektomia
 
Powiadomienia
Clear all

witrektomia

89 Posty
30 Users
0 Reactions
70.1 K Widok
(@Anonymous)
Posty: 0
New Member Gość
 

Witam serdecznie wszystkich użytkowników i gości odwiedzających moją stronę. Temat witrektomii budzi duże zainteresowanie wśród pacjentów, ale jeszcze nikt nie poruszył go na forum, dlatego zdecydowałam się sama rozpocząć dyskusję na ten temat.
Witrektomia to zabieg operacyjny w obrębie tylnego odcinka oka, wykonuje się go celem usunięcia patologicznych zmian w ciele szklistym, siatkówce. Kilka słów na temat wskazań do witrektomii w przypadku błon nasiatkówkowych. Dzięki optycznej tomografii koherentnej oka (OCT) znacznie poprawiła się diagnostyka chorób tylnego odcinka oka, w tym błon nasiatkówkowych. Nie istnieje leczenie zachowawcze błon. Jedyną metodą leczenia jest witrektomia, podczas której usuwa się patologiczną tkankę włóknistą z powierzchni siatkówki. Ale nie każda błona wymaga takiego leczenia. Bardzo ważne jest monitorowanie zmian w obrębie siatkówki. Wskazaniem do operacji są błony, które wykazują cechy progresji i w znacznym stopniu upośledzają widzenie centralne. Takie błony wywierają niekorzystny wpływ na siatkówkę poprzez jej pociąganie, pofałdowanie i obrzęk. Jeżeli powoduje to obniżenie ostrości wzroku poniżej 0,5-0,6 (5-6 rzędów z 10 z tradycyjnej tablicy do sprawdzenia ostrości wzroku) i w badaniu OCT stwierdza się progresja zmian (zwiększenie grubości siatkówki w okolicy plamki, obrzęk siatkówki), to wskazanie do witrektomii jest uzasadnione. Natomiast w fazach początkowych choroby, kiedy błony są bardzo cienkie, delikatne i nie powodują pogorszenia widzenia lub w nieznacznym stopniu pogarszają wzrok, wskazana jest obserwacja. Monitorowanie zmian polega na badaniu ostrości wzroku, wziernikowaniu dna oka i badaniu OCT (wizyty kontrole u okulisty prowadzącego 1 raz na 3-6 mies. w zależności od stopnia zaawansowania zmian). Często po ustaleniu rozpoznania pacjent od razu otrzymuje skierowanie na witrektomię i wpada w panikę. Ponieważ na takie zabiegi wykonywane w ramach NFZ w Polsce są bardzo długie terminy oczekiwania. Ale na szczęście błony nasiatkówkowe nie są wskazaniem do pilnej witrektomii. Okres oczekiwania na zabieg warto wykorzystać w celu monitorowania zmian. Naprawdę nie warto spieszyć się z decyzją o operacji, ponieważ operacja witrektomii jest zabiegiem dość poważnym, obciążonym sporym ryzykiem powikłań i absolutnie nie gwarantuje poprawy widzenia. A choroba w wielu przypadkach postępuje bardzo powoli.
I jeszcze kilka zdań na temat kolejek na zabiegi witrektomii. Niestety jest to bolesny temat nie tylko dla pacjentów, ale również i dla lekarzy. Ani lekarze, ani szpitale nie są temu winni. Jak wszyscy wiedzą, szpitale na określone świadczenia medyczne mają tyle pieniędzy, ile zapłaci im NFZ. W okulistyce niestety jest pewien podział przyznawanych punktów (czyli pieniędzy) na leczenie narzucony przez NFZ: około 70-80% punktów w kontrakcie tylko na operację usunięcia zaćmy, a znacznie mniejsza część (30-20%) na wszystkie pozostałe procedury, a w tym witrektomie, zabiegi przeciwjaskrowe, operacje zeza, iniekcje anty-VEGF, leczenie zachowawcze i operacyjne innych chorób oczu, urazów. Jak łatwo się domyślić, jest to zdecydowanie za mało, żeby kolejki mogły się skrócić.
Jaki z tego wszystkiego wniosek? Warto systematycznie kontrolować swój wzrok i w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zarezerwować sobie miejsce w kolejce :) .
Pozdrawiam
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 20/04/2013 11:54 pm
 pola
(@pola)
Posty: 2
New Member
 

Szanowna Pani Doktor,
jestem po zabiegu witrektomii (grudzień 2016r.) z podaniem gazu 14%C3F8 do komory ciała szklistego oka prawego. Otrzymałam na kartce ogólnikowe zalecenia po tego typu zabiegach ale mimo wszystko rodzą się pytania o szczegóły i w zw. z tym mam prośbę o odpowiedź.
Niektóre pytania mogą wydawać się błahe, ale myślę, że wiele osób też oczekuje takich informacji, bo nie do końca jest zorientowanych co dalej po witrektomii, a niewiele można samemu coś więcej znaleźć na ten temat.
1) Obecnie w wewnętrznym kąciku oka pojawiają mi się niebieskie kleksy jakby krople (pęcherzyki?), czasem przemieszczają się a czasem znikają. Czy to jest normalne przy wypełnieniu gazem czy może być to jakiś niepokojący objaw?

2) wiem, że istnieje ryzyko ponownego odwarstwienia siatkówki, co będzie tego objawem? Przed zabiegiem miałam błyski w oku (przez kilka lat, które były tylko obserwowane), potem nastąpiło odklejenie ciała szklistego (objawem ciemne pole, intensywny wzrost mętów) i stwierdzono odwarstwienie siatkówki z przedarciem. Czy po zabiegu witrektomii (ponoć usuwane jest ciało szkliste) objawy ewentualnego ponownego odwarstwienia będą podobne , tzn. w postaci błysków czy mętów, czy zdąży się je na czas zdiagnozować?
3) podobno istnieje prawdopodobieństwo w niedługim czasie równoległego odwarstwienia się siatkówki w drugim oku, czy można temu jakoś zapobiec czy znowu tylko się obserwuje pojawiające się błyski, męty?

4) W zaleceniach po zabiegu jest spanie z głową w dół, siedzenie z głowa też pochyloną w dół obowiązkowo przez okres 3 tygodni po zabiegu. Czy po tym czasie, np. na następny dzień, spokojnie mogę powrócić do spania w dowolnej pozycji czy tez muszę co jakiś czas powracać do pozycji na brzuchu przez okres kilku miesięcy?
powrót do widzenia może trwać kilka miesięcy a zwolnienie lekarskie obejmuje 30 dni, czy po tych 30 dniach mogę spokojnie wrócić do pracy biurowej i z wykorzystaniem komputera? Czy są jakieś ograniczenia, tzn. czy zasłaniać gojące się oko by nie nadwyrężać go podczas czytania (intensywne ruchy gałki ocznej podczas przenoszenia wzroku z dokumentu na monitor )?
5) W zaleceniach jest unikać nasłonecznienia, ewentualnie stosować okulary przeciwsłoneczne, ale jak długo? Co z oglądaniem TV, to też w pewnym sensie wystawianie oka na intensywne barwy?
czy mogę prowadzić samochód (czy nie będzie obciążenia przez manewrowanie kierownicą, ruchy głowy w bok)?

6) Należy zachować oszczędzający tryb życia i unikać wysiłku fizycznego – już zawsze czy w okresie rekonwalescencji? Rozumiem, że nie należy już dzwigać ciężkich rzeczy, a do ilu kg można coś podnieść czy przesunąć (co z pracami domowymi jak sprzątanie, odkurzanie, zmywanie podłogi, zakupy, podniesienie krzesła, przesunięcie fotela itp.) Po jakim czasie można coś robić? Jakie są ograniczenia w tym zakresie, czy prace w ogródku przydomowym też już należy wyeliminować na zawsze bo jakkolwiek posługiwanie się haczką czy grabiami to obciążenie?
7) Czy uprawianie sportu też wiąże się już z ograniczeniami? Rozumiem, że siłownia nie wchodzi w grę, to samo skok ze spadochronem i inne ekstremalne dziedziny, a co jazdą na rowerze, gry zespołowe (siatkówka, koszykówka, badmington), bieganie, rolki, narty?
8) Czy obserwując rozwój medycyny można się spodziewać, że w najbliższym czasie pojawi się inna metoda leczenia odwarstwienia siatkówki czy tylko witrektomia?
Bardzo dziekuję za poświęcenie czasu i uprzejmie proszę o odpowiedz.

 
Opublikowany : 19/01/2017 4:58 pm
(@tatiana)
Posty: 49
Eminent Member
 

Witam serdecznie, cieszę się bardzo, że mogę Pani pomóc . Chętnie odpowiem na wszystkie pytania.
1).Wrażenia wzrokowe, które obserwuje Pani w kąciku oka ( przemieszczające się niebieskie kleksy, pęcherzyki) są spowodowane obecnością gazu w komorze ciała szklistego. Gaz wchłania się w ciągu 4-6 tygodni, a komora ciała szklistego wypełnia się stopniowo płynem i pęcherzyki powietrza przemieszczają się w płynie powodując różnego rodzaju wrażenia wzrokowe. Tego typu objawy występują u każdego pacjenta po witrektomii z podaniem gazu do komory ciała szklistego.
2). Objawy przy ewentualnym ponownym odwarstwieniu siatkówki są bardzo podobne do tych, które Pani miała wcześniej. Błyski są bardzo częstym objawem, ponieważ pojawiają się na skutek podrażnienia, trakcji (pociągnięcia) siatkówki. Przedarcie i odwarstwienie zazwyczaj się znajduje się w miejscu przeciwległym według godzin zegarowych do miejsca, w którym obserwuje się błyski (obraz odwrócony w pionie i poziomie). Męty również mogą pojawić się przy ponownym odwarstwieniu po witrektomii. W momencie przedarcia i odwarstwienia siatkówki może dojść do drobnych lub większych wylewów krwi do komory ciała szklistego jak również do wysypania barwnika z warstwy barwnikowej siatkówki. Takie męty są widoczne jak „ciemna sadza” przed okiem. Może również wystąpić wrażenie „zasłony” przed okiem, różnej wielkości ograniczenia obwodowego pola widzenia. Diagnozowanie takich zmian jest konieczne w jak najkrótszym czasie ( na„cito”), a polega na dokładnej ocenie siatkówki z obwodem przy rozszerzonej źrenicy w specjalnych soczewkach (3-lutsro Goldmanna, inne soczewki typu VOLK).Takie badanie może wykonać każdy doświadczony okulista w Poradni Okulistycznej. W sytuacji, kiedy nie ma przeszkód w ośrodkach optycznych oka i dno jest w pełni dostępne badaniu, nie jest konieczne badanie USG gałki ocznej. Jeżeli nie doszło do odwarstwienia siatkówki, a powstało jedynie przedarcie, trzeba jak najszybciej zabezpieczyć siatkówkę wokół otworu laserem, można również w ten sposób zabezpieczać niewielkie obszary odwarstwionej już siatkówki.
3). Co do odwarstwienia siatkówki w drugim oku, to na pewno ryzyko jest większe, jeżeli oko ma podobną budowę (wysoka krótkowzroczność zwłaszcza z atygmatyzmem, obwodowe zwyrodnienia siatkówki, predyspozycja genetyczna lub inne). Natomiast , jeżeli drugie oko jest całkiem zdrowe, to ryzyko jest znikome. Przy niezmienionej siatkówce nie wykonuje się żadnych zabiegów zabezpieczających siatkówkę. Przy zmianach zwyrodnieniowych obwodowej siatkówki, lepiej wykonać takiego typu zabezpieczenie (fotokoagulacja laserem argonowym). Zdrowe oko dokładnie bada się z oceną obwodu siatkówki 1x 6-12 mies. Aczkolwiek nie daje to 100% gwarancji przed ewentualnym odwarstwieniem siatkówki.
4). Wymuszona pozycja ciała po zabiegu jest konieczna po to, żeby gaz w komorze ciała szklistego znalazł się jak najbliżej odwarstwionej siatkówki. A skoro gaz unosi się do góry, stąd pozycja głowy twarzą w dół (w tym momencie gaz przemieszcza się bliżej siatkówki). 3 tygodnie to okres kiedy gaz jeszcze jest obecny w komorze ciała szklistego i „wykonuje” swoje zadanie „dopychania” do podłoża odwarstwionej siatkówki. Po 3 tyg.jego ilość znacznie maleje, więc utrzymywanie głowy w pozycji wymuszonej nie jest konieczne, bo nic już nie daje. Co do zwolnienia lekarskiego i pracy przy komputerze. Generalnie po 30 dniach można wrócić do lekkiej pracy. Na pewno nie wolno wykonywać pracy fizycznej, zwłaszcza z podnoszeniem ciężarów. Praca biurowa w trybie bardziej oszczędzającym nie jest przeciwwskazana. Aczkolwiek o ile to możliwe, lepiej przedłużyć zwolnienie do 2 mies.(blizny siatkówkowo-naczyniówkowe, które zabezpieczają siatkówkę przed ponownym odwarstwieniem powstają w okresie około 4-6 tyg.po operacji witrektomii lub laseroterapii). Zaklejać oka nie ma potrzeby, lepiej skrócić czas pracy i robić częste i dłuższe przerwy.
5). Nasłonecznienie intensywne nie jest pożądane w momencie, kiedy świeci bezpośrednio do oka, lub odbija się od błyszczących powierzchni, w takich sytuacjach lepiej mieć okulary przeciwsłoneczne, ale poza tym nie ma potrzeby ciągłego używania takich okularów. Oglądanie TV w żaden sposób nie zaszkodzi oku, tak samo jak każde inne intensywne barwy.
Prowadzenie auta jest możliwe, takie ruchy oczami, głową, które się wykonuje podczas prowadzenia auta nie są zagrożeniem dla oka.
6). Oszczędzający tryb życia obowiązuje do 6 mies.( ciężary do 5 kg.,lekkie prace domowe takie jak odkurzanie, zmywanie podłóg, zakupy do 5 kilo, przesuwanie drobnych mebli), największą ostrożność trzeba zachować przez pierwsze 2 miesiące. Po 6 miesiącach rekonwalescencji bez żadnych powikłań można wrócić do normalnego trybu życia, z wyjątkiem wykonywania intensywnej pracy fizycznej wymagającej podnoszenia ciężarów powyżej 7-8 kg. Lekkie prace w ogródku z posługiwaniem się haczką, grabiami będą jak najbardziej możliwe.
7). Sport. Bieganie, jazda rowerem, pływanie możliwe bez większych ograniczeń po 6 mies.okresie rekonwalescencji po niepowikłanym zabiegu witrektomii. Natomiast gry zespołowe raczej nie są wskazane ze względu na możliwy uraz oka, który znacznie zwiększa ryzyko ponownego odklejenia siatkówki. Tak samo rolki i narty. Jeden niefortunny upadek może spowodować ponowne odklejenie siatkówki. Podnoszenie ciężarów wykluczone.
8). Co do leczenia odwarstwienia siatkówki inną metodą niż witrektomia: na razie nic ciekawszego się nie zapowiada. Sama w sobie witrektomia jest dużym postępem. Zabiegi tego typu są już robione od dawna. Aczkolwiek dużo się zmieniło w technice, narzędziach używanych do witrektomii, co dość korzystnie wpłynęło na efekty i rokowanie po operacyjnym leczeniu odwarstwienia siatkówki. Operację z użyciem gazu są o tyle lepsze od witrektomii z podaniem oleju do komory ciała szklistego, że nie ma potrzeby usuwania oleju po roku lub więcej, co dość często powoduje ponowne odwarstwienie siatkówki. Aczkolwiek czasem podanie oleju jest konieczne. Po witrektomii z podaniem gazu rzadziej powstaje wtórna zaćma, która wymaga operacji, po podaniu oleju występuje to znacznie częściej, dotyczy to również wtórnej jaskry. Wtórna jaskra znacznie częściej występuje po podaniu oleju.
Tak jeszcze jedna drobna uwaga praktyczna. Zawsze jest bezpieczniej, jeżeli po udanej operacji witrektomii wykona się zabezpieczenie całego (360stopni) obwodu siatkówki poprzez fotokoagulację laserową siatkówki. Wizyty kontrolne na początek muszą odbywać się co 2-4 tyg.w zależności od stanu oka. Po 2 miesiącu co 1-1,5 mies. Po 6 mies.co 2-3 mies.,a dalej w zależności od stanu oka.
We wczesnym okresie pooperacyjnym oko również trzeba kontrolować pod kątem wystąpienia torbielowatego obrzęku plamki (co jakiś czas 1x1-2 mies. wskazane wykonanie OCT plamki żółtej.
Gdyby w trakcie leczenia pojawiłyby się dodatkowe pytania, również chętnie Pani odpowiem. Uważam, że bardzo dobrze mieć taki kontakt lekarz-pacjent, z którego korzystają również inni pacjenci, którzy mają wątpliwości i poszukują tego typu informacje i odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie 
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 22/01/2017 1:37 am
(@mariola)
Posty: 1
New Member
 

Dzień dobry. W marcu 2017 miałam zabieg witrektomii. Dziś mija 5 miesięcy a ja po ostatnim badaniu przed operacją zauważyłam, ze przy dolnej powiece pijawiło mi się coś, co widzę jako kroplę eody lub żelu. Po operacji to nie zniknęło. Bardzo mi to przeszkadza. Moja lekarz prowadząca mówi , że nic nie widzi w badaniu i nie umie mi pomóc.może Pani wie , co może być przyczyną takiej zmiany. Z góry dziękuję. POzdrawiam

 
Opublikowany : 22/08/2017 11:51 pm
(@tatiana)
Posty: 49
Eminent Member
 

Witam,
Żeby udzielić Pani odpowiedzi, musiałabym dokładnie wiedzieć z jakiego powodu miała Pani wykonaną witrektomię. Jeżeli było to otworopoczhodne odwarstwienie siatkówki z otworem w górnej części obwodowej siatkówki, to takie objawy mogą być związane z uszkodzeniem siatkówki w obszarze otworu (oko widzi obraz odwrócony - góra/dół). W tym przypadku trudno oczekiwać ustąpienia tego typu dolegliwości. Często podobne objawy występują po operacji witrektomii i są spowodowane obecnością gazu lub oleju w komorze ciała szklistego, ale w Pani przypadku to już było przed zabiegiem, więc taka opcja jest mało pradopodobna, tym bardziej jest Pani już 5 mies.po zabiegu. Bardzo bym prosiła o szczegółowe informacje dotyczące wskazań do witrektomii i przebiegu zabiegu .
Pozdrawiam serdecznie
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 24/08/2017 9:28 pm
(@alicja-p)
Posty: 3
New Member
 

Dzień dobry!
Jestem 4 dni po zabiegu witrektomii (przedarcie i odwarstwienie siatkówki wraz z plamką, przy okazji wszczepienie soczewki gdyż mam dużą krótkowzroczność. Do oka miałam podany gaz. Wiem, że po operacji mogę nie widzieć, ale nikt nie powiedział mi jak długo może się to utrzymywać. Kiedy na to oko zacznę widzieć?
Czy przez całe 3 tygodnie trzeba trzymać głowę przechyloną do przodu i spać na brzuchu, czy tylko unikać odchylenia jej do tyłu?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

 
Opublikowany : 26/08/2017 6:51 pm
(@tatiana)
Posty: 49
Eminent Member
 

Witam ,
W pierwszych dniach po operacji widzenie ma prawo być osłabione w znacznym stopniu przede wszystkim z powodu obecności gazu w komorze ciała szklistego.. Ważne jest obserwowanie jak oko widzi. Jeżeli widzi dobrze światło,kolory, zarysy postaci i przedmiotów, można cierpliwie czekać do 2-4 tyg.na większą poprawę widzenia. Natomiast jeżeli oko nie rozróżnia lub słabo rozróżnia światło i kolory, są znaczne ubytki w polu widzenia, uczucie "zasłony"przed okiem, błyski, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza prowadzącego nie czekając na późniejszą poprawę widzenia - mogą to być objawy ponownego odwarstwienia siatkówki, lub wylewu krwi do ciała szklistego.
Ostrość wzroku po zabiegu w dużym stopniu zależy od przebiegu choroby przed zabiegiem- jak szybko rozpoznane odwarstwienie siatkówki i jak szybko leczone.
Jeżeli chodzi o pozycję głowy , to pozycja pochylonej w dół głowy jest pożądana w pierwszych 3 tygodniach,ale nie musi być bezwzględnie przestrzegana pod koniec 3 tygodnia.
W razie wątpliwości proszę o kontakt.
Pozdrawiam serdecznie
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 27/08/2017 10:00 pm
(@alicja-p)
Posty: 3
New Member
 

jeszcze raz witam!
Dziękuję za te informacje, które już uzyskałam i bardzo proszę o odpowiedź jeszcze na kilka pytań. Jestem już 2 tygodnie po zabiegu witrektomii, lecz nadal nic nie widzę. 9 dni po zabiegu byłam do kontroli w szpitalu, w którym robiony był zabieg. Powiedziano mi, że na razie trzeba czekać aż gaz się wchłonie, żeby można było coś powiedzieć. W oku widzę bańkę gazu, jej otoczka jest ciemna, w środku jest szarość, na zewnątrz kolor jaśniejszy. Czy rzeczywiście jest szansa na to, że widzenie w tym oku wróci? Jak się to powinno objawiać i w jakim czasie może to nastąpić? Kolejną wizytę mam za 2 tygodnie. Nie wiem czy cierpliwie mogę do niej czekać, czy powinnam coś robić, tak żeby nie było za późno.
Bardzo serdecznie z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Alicja

 
Opublikowany : 04/09/2017 1:22 pm
(@tatiana)
Posty: 49
Eminent Member
 

Witam Pani Alicjo,
Niestety przez ogromny nawał pracy i urlop trochę spóźniłam się z odpowiedzią. Pewnie już odwiedziła Pani kolejny raz lekarza prowadzącego. Właściwie poprawa widzenia już powinna nastąpić. Ale możliwe,że gaz nadal przeszkadza Pani w widzeniu. Przy kontrolnej wizycie konieczna jest ocena stanu siatkówki nie tylko obwodowej pod kątem odwarstwienia, ale również siatkówki centralnej - w OCT można sprawdzić, czy nie ma obrzęku torbielowatego plamki żółtej, co dość często zdarza się po całkiem udanej witrektomii. Gdyby miała Pani ponownie pytania, postaram się odpowiedzieć na czas :).
Pozdrawiam serdecznie
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 24/09/2017 11:43 pm
(@alicja-p)
Posty: 3
New Member
 

Witam Panią Doktor!
Dziękuję za odpowiedź. Rzeczywiście w międzyczasie zdążyłam już odwiedzić okulistę, ale mimo wszystko pytania się mnożą i nie mogę na nie uzyskać odpowiedzi. Lekarze stwierdzili, że siatkówka jest przyłożona prawidłowo, ale.... Widzenie wróciło, niestety tylko częściowe. Po pierwsze to obraz w operowanym oku jest zniekształcony (tekst czytany, to taka nieco przechylona sinusoida), również i widzenie na odległość jest słabe. Czy to może jeszcze się zmienić, a właściwie poprawić? Pracuję w szkole, za tydzień kończy mi się zwolnienie, czy mam szansę wrócić do pracy i jakoś w niej funkcjonować? Kiedy mogę wrócić choćby do niewielkiej aktywności fizycznej (nordic walking, aerobic na basenie)? Kiedy można pić alkohol po takiej operacji (oczywiście mam na myśli symboliczne ilości typu 1 drink na urodzinach, imieninach)?
Z góry dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie.
Pozdrawiam
Alicja

 
Opublikowany : 25/09/2017 3:12 pm
(@tatiana)
Posty: 49
Eminent Member
 

Witam Pani Alicjo,
Obawiam się,że szansa na dalszą poprawę widzenia jest niewielka. Po takim okresie po niepowikłanej witrektomii widzenie najczęściej już się stabilizuje. Poprawa jest możliwa, ale na pewno nieznacząca. Prawdopodobnie są jednak u Pani zmiany w plamce żółtej,czyli centralnej części siatkówki, która odpowiada za ostrość wzroku. Siatkówka może być przyłożona,a w plamce mimo wszystko występują zmiany. Przemawia za tym objaw zniekształcenia obrazu, o którym Pani pisze.. Dlatego konieczne jest wykonanie badania OCT plamki żółtej. Jeżeli spowodowane to obrzękiem torbielowatym (już wcześniej o tym pisałam) - możliwe jest leczenie z dobrym efektem. Generalnie wzrok po operacji witrektomii z powodu odwarstwienia siatkówki stabilizuje się ostatecznie do roku po zabiegu. czasem trwa to znacznie dłużej, jeżeli dochodzą inne schorzenia (zaćma wtórna, jaskra, błona nasiatkówkowa). Do pracy będzie mogła Pani wrócić,aczkolwiek potrzebny będzie dość długi okres adaptacji do nowych warunków patrzenia. Co do uprawiania sportu - trudno mi Pani odpowiedzieć na to pytanie skoro nie znam dokładnego stanu oczu. Alkohol w małych ilościach można spożywać po zakończeniu leczenia zachowawczego i całkowitym wygojeniu oka (okres około 8 tyg.po zabiegu).
Pozdrawiam serdecznie
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 28/09/2017 10:35 pm
(@natalia1983)
Posty: 1
New Member
 

Szanowna Pani Doktor,
mam zaplanowaną witrektomię na wiosnę ze względu na błonę nasiatkówkową (wiek 34 lata, najprawdopodobniej powstała na skutek boreliozy). Mam pytania na ktore na znajduje odpowiedzi, może Pani mi pomoże . Większość informacji o wskazaniach po zabiegu dotyczy odklejania się siatkówki, czy ja też będę miała zwięszkone prawdopodobieństwo odklejenia się siatkówki po zabiegu? Czy po wygojeniu oka będę mogła prowadzić aktywne zycie bez ograniczęn (nie mówię o wyczynowym sporcie). Operację będę miała przeprowadzaną daleko od domu, czy dzien po zabiegu nie ma przeciwskazań do podróży samochodem (około 4 h), oczywiście jako pasażer.?
Bardzo proszę o odpowiedź
Natalia

 
Opublikowany : 18/12/2017 2:50 pm
(@tatiana)
Posty: 49
Eminent Member
 

Witam Pani Natalio,
Ryzyko odklejenia siatkówki po zabiegu witrektomii oczywiście istnieje, ale częściej się zdarza po witrektomii z powodu odwarstwienia siatkówki lub wylewów krwi do ciała szklistego na przykład w przebiegu retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej. Natomiast po witrektomii z powodu błony nasiatkówkowej ryzyko odwarstwienia siatkówki jest niewielkie zwłaszcza po dłuższym okresie po operacji (po 6-12 mies.i więcej). Niezbędnym warunkiem tego jest niezmieniony obwód siatkówki lub zabezpieczenie laserem obwodu siatkówki w przypadku obecności otworów lub zmian zwyrodnieniowych, które mogą doprowadzić do odwarstwienia siatkówki. Więc po 6-12 mies.przy niepowikłanym zabiegu będzie mogła Pani wrócić do normalnego trybu życia. I oczywiście jako pasażer może Pani podróżować samochodem na następny dzień po zabiegu nawet jeżeli podróż będzie trwała więcej niż 4 godz.
Pozdrawiam serdecznie i korzystając z okazji życzę Zdrowych i Wesołych Świąt :)
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 21/12/2017 11:37 pm
(@patryk1990)
Posty: 1
New Member
 

witam , jestem po 2miesiacach od operacji witrektomi ktora byla zrobiona po wypadku. widze dobrze , by nie powiedziec bardzo.Moje pytanie brzmi ile czasu od operacji moge zaczac udzielac sie fizycznie, bieganie ,basen ,Sauna,rower?:) z gory dziekuje .

 
Opublikowany : 24/12/2017 5:29 pm
(@tatiana)
Posty: 49
Eminent Member
 

Witam, po niepowikłanej witrektomii bez odklejenia siatkówki, bez zmian siatkówkowych typu otworów lub zwyrodnień predysponujących do odklejenia siatkówki, bez wylewów krwi do komory ciała szklistego, bez przemieszczenia soczewki własnej lub sztucznej, bez jaskry wtórnej powrót do pełnej aktywności fizycznej najbezpieczniej odłożyć do 6 mies.po operacji,aczkolwiek fizyczna aktywność wymagająca mniejszego wysiłku (bez obciążenia górnej połowy ciała), na przykład bieganie, możliwa już po 3-4 mies. Z sauny może Pan korzystać już teraz.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowych i wesołych świąt!
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 26/12/2017 1:06 am
Strona 1 / 6
Udostępnij: