Badanie OCT
OCT (optyczna tomografia koherentna oka)
Jest to metoda obrazowania w wysokiej rozdzielczości wykorzystywana w diagnostyce i monitoringu leczenia chorób siatkówki, jaskry i przedniego odcinka oka.
OCT pozwala na uzyskanie obrazów bardzo podobnych do otrzymywanych podczas sekcji histopatologicznej zachowując całkowitą bezinwazyjność. Współczesne techniki obrazowania, takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy ultrasonografia, mają znacznie niższą rozdzielczość w porównaniu z OCT.
Metoda ta pozwala uzyskać przekrojowe obrazy (skany) poprzez pomiar czasu opóźnienia oraz natężenia światła odbitego wstecznie od wewnętrznych struktur tkanek oka. Jest to technika bardzo podobna do ultrasonografii (USG) w prezentacji B, ale wykorzystuje światło zamiast dźwięku.
Optopol S-OCT Copernicus REVO NX 130

Urządzenie, które obecnie posiadam to Optopol S-OCT Copernicus REVO NX 130 widoczny na zdjęciu powyżej (SOCT – spektralna tomografia optyczna koherentna oka). Jest to najnowszy tomograf firmy OPTOPOL Technology, który składa się z trzech modułów:
Wśród parametrów technicznych najbardziej istotnym wydaje się być szybkość skanowania 27 000 A-skanów na sekundę i rozdzielczość 5 µm. Wymagana minimalna szerokość źrenicy to 3 mm, więc w większości przypadków badanie może być wykonane bez rozszerzania źrenic. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne, nie wymaga żadnego przygotowania.
W tego typu tomografii wykorzystuje się tylko promienie świetlne o długości fali 840nm±50nm. Promienie o takiej długości fali nie mają szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka. Badanie więc można wykonywać w każdej grupie wiekowej pacjentów, niezależnie od ogólnego stanu zdrowia, jak również u kobiet ciężarnych.
Samo badanie (bez przygotowania i analizy wyników) trwa kilka minut. Od strony pacjenta wymagane jest tylko utrzymanie głowy w odpowiednim ustawieniu na podpórce i patrzenie w punkt fiksacyjny. Badanie niemożliwe jest do wykonania u pacjentów leżących, niewspółpracujących i w przypadku nieprzeziernych ośrodków optycznych oka (na przykład rozległe blizny rogówki, dojrzała zaćma, wylew do ciała szklistego i inne). Badanie może być wielokrotnie powtarzane w różnych odstępach czasowych w zależności od wskazań diagnostycznych.
W niektórych przypadkach OCT może z powodzeniem zastąpić angiografię fluoresceinową lub/i indocjaninową, a w innych doskonale je dopełniać. Choroby plamki (AMD, makulopatie obrzękowe, otwory plamki, CRS i inne), trakcje szklistkowo-siatkówkowe, nowotwory, jaskra, stożek rogówki, neuropatie inne niż jaskrowe – to tylko niewielka część chorób, które można diagnozować i monitorować za pomocą badania OCT.
OCT jest metodą diagnostyczną, która w wyjątkowy sposób zmieniła nasze postrzeganie siatkówki i innych tkanek oka. A to w dużej mierze przyczyniło się do dalszych postępów w diagnostyce i leczeniu chorób oczu.