Astygmatyzm
 
Powiadomienia
Clear all

Astygmatyzm

2 Posty
1 Users
0 Reactions
5,134 Widok
(@magdalena)
Posty: 1
New Member Gość
Autor tematu
 

czy widzenie na jedno oko w szarych barwach a na drugie w lekko różowych jest spowodowane astygmatyzmem?

 
Opublikowany : 25/11/2010 6:38 pm
(@Tatiana)
Posty: 0
New Member Gość
 

Astygmatyzm nie wpływa na widzenie barwne, lecz wpływa na ostrość wzroku.Jest to wada, przy której inaczej się widzi w różnych osiach. Jeżeli ktoś ma tylko sam astygmatyzm bez towarzyszącej krótkowzroczności lub nadwzroczności, to widzi wszystko dokładnie w jednej osi (na przykład w osi poziomej), a gorzej (odpowiednio do wielkości astygmatyzmu w dioptriach) w osi prostopadłej (w naszym przypadku w pionie). W osiach pośrednich widzenie jest również osłabione: im bliżej poziomu, tym lepsza ostrość, im bliżej pionu, tym gorsza ostrość. Ustawienie osi może być najróżniejsze (od 0 do 180 stopni).Osoba z astygmatyzmem inaczej widzi litery i cyfry z tej samej odległości w zależności od kształtu. Dlatego przy sprawdzeniu ostrości wzroku u okulisty niektóre obrazki (optotypy: cyfry, litery) w tym samym rzędzie są dobrze widoczne (na przykład "1"), a niektóre źle (na przykład "2" lub "0").Prosty przykład: oko z astygmatyzmem -2,0 w osi 180 stopni widzi wszystko w poziomie jak oko zdrowe, a w pionie ma krótkowzroczność rzędu 2 dioptrii.
Zaburzenia widzenia barw ma zupełnie inne podłoże. Chociaż z pewnością na to, jak oko odbiera nasycenie kolorów, jaskrawość zdecydowanie może mieć wpływ również i wada wzroku.Oko z nadwzrocznością (wada "plusowa", inaczej dalekowzroczność)lepiej widzi kolor zielony, oko krótkowzroczne (wada "minusowa")lepiej widzi kolor czerwony. Związane to z długością fali.Kolory wydają się być mniej jaskrawe również w oku z niedowidzeniem. A niedowidzenie może mieć związek z astygmatyzmem.
Istotne zaburzenia widzenia barwnego jeżeli nie są wrodzone, mogą być spowodowane poważną chorobą oczu (zaburzenia widzenia barw w osi niebiesko-żółtej w chorobach siatkówki, w osi czerwono-zielonej w chorobach nerwu wzrokowego).
Mam nadzieję że udało mi się w sposób prosty odpowiedzieć na zadane pytanie.Chociaż temat jest dość skomplikowany i trudno ująć to wszystko w kilku zdaniach. Ale zawsze warto próbować :).
Pozdrawiam serdecznie
Tatiana Pokotycka

 
Opublikowany : 27/11/2010 10:25 pm
Udostępnij: