Witam mam pytanie odnośnie PRacy fizycznej po witrektomi mam 33 lata podczas pracy Opilek metalowy przebił mi oko miałem 3 witrektomia 1 podanie oleju po 3 tygodniach siatkówka sie odkleila 2 gaz Ponowne odklejenie teraz mam ole .na kontroli po badaniach lekarz stwierdził ZE wzrok mam 100% i siadkuwka przylega prawidlowo podczas OSTATNIEJ operacji kropla oleju przedostał SIE do komory przedniej oka i zostanie tam do następnej OPERACIJ i dlatego widzę ZA MGŁą i tu rodzi się pytanie PONIEWAZ MAM gospodarstwo czy praca będzie MOŻLiwa czy wysiłek fizyczny jest wykluczony do końca życia DODAm ze nigdy nie miałem problemów ze wzrokiem do momentu wypadku i wszystkie odwarstwieniwa były spowodowane moim i lekarzy ponieważ nikt nie POWIEDZIAL ze po OPERACIJ przez okres min 2 miesięcy praktycznie nie powinno się PRACOWAC a ja pracowale nie intensywnie ale
Witam, niestety nie mam dla Pana dobrych wiadomości. przy takim wywiadzie wysiłek fizyczny będzie przeciwwskazany do końca życia. Chyba że po udanych zabiegach, po maksymalnym zabezpieczeniu laserem siatkówki, po dłuższym okresie (2-3 lata) bez nawrotów, bez żadnych operacji oczu, można powoli próbować wykonywać czynności wymagające umiarkowanego wysiłku fizycznego.
Po 4 tyg. Po wiTrektomi pojawilo sie przy patrzeniu w dol ( tylko wtedy)kółko z czarną obwódką, przypomina patrzenie przez kroplę wody. Gdy patrze przed siebie, w dole oka mala kropla , taki PolksieZyc? W pozostalej czesci oka dobre widzenie. Wizyte mam na 23 lutego, czy czekac ? czy do lekarza na cito? To kolko z czarna obwOdka pojawilo sie dwa dni temu.Bardzo proSze o odpowiedz i serdecznie dziekuje
Witam,
Przed podjęciem decyzji o kolejnym zabiegu (usunięcie oleju z przedniej komory oka ) trzeba dobrze się zastanowić, czy osłabienie wzroku nie jest czasem związane z czymś innym niż obecność niewielkiej ilości oleju. Ostrość wzroku może być obniżona z powodu zmian dokonanych na skutek samej choroby i procesu leczenia. Warto kilka miesięcy poczekać na stabilizację, jeżeli olej nie powoduje zwyżek ciśnienia w gałce ocznej, zabieg jego usunięcia można odłożyć w czasie.
Pozdrawiam
Tatiana Pokotycka
WItam,
Takie "kółko" może być zupełnie niegroźnym objawem, ale również może sugerować zmiany w obrębie siatkówki obwodowej górą (widoczne w obrazie odwróconym dołem) typu przedarcia lub drobnego odwarstwienia siatkówki, dlatego lepiej nie czekać do 23 lutego,a zgłosić się do lekarza szybciej, małe obszary odwarstwienia siatkówki można zabezpieczyć laserowo, zmiany w górnej części obwodu siatkówki są bardziej niebezpieczne pod względem ryzyka odwarstwienia siatkówki.
Pozdrawiam
Tatiana Pokotycka
Bardzo serdecznie dziekuje za szybka i fachowa odpowiedz. Skontaktuje sie z lekarzem szybciej. Serdecznie pozdrawiam beata.
dzień dobry
Pani doktor moja mama miała z diagnozowaną dziurę w plamce żółtej została poddana operacji witrektomii z podaniem gazu dwa lata temu po operacji nie było wielkiej poprawy i przeprowadzono drugą operację znów podając gaz. podczas kontrolnej wizyty lekarz stwierdził że trzeba wykonać jeszcze jedną podając olej ponieważ dotychczasowe nie dały żadnych rezultatów. w ubiegłym roku wykonano operację z olejem i usunięto zaćmę. po kontroli w grudniu było lepiej lekarz stwierdził że tym razem jest poprawa. mija miesiąc a moja mama coraz gorzej widzi pierwsze objawy to widzenie jak za mgłą później coraz gorzej tak jakby miała czarny punkt który się powiększa i coraz gorzej widzi. wizyta u lekarz który stwierdza że trzeba znów operować bo zrobiła się dziura w innym miejscu, a rezultaty są tak kiepskie ponieważ siatkówka jest zrogowaciała i za długo była dziura nie operowana. pani doktor proszę o informację czy jest to możliwe i czy kolejna operacja może przynieść poprawę, czy może złe leczenie było podjęte. a może jest jakaś inna alternatywa żeby osiągnąć lepszy rezultat i żeby mama chociaż trochę widziała. proszę o informację. dziękuję.
Witam,
Niestety mam duże wątpliwości, że kolejny zabieg witrektomii spowoduje poprawę ostrości wzroku u Pani mamy. Niekorzystnym czynnikiem jest to, że intensywne leczenie trwa już od 2 lat bez wyraźnego efektu. Sama w sobie operacja w tylnym odcinku oka jest dużym urazem dla gałki ocznej, a w szczególności dla tak wrażliwej tkanki jak siatkówka. W siatkówce przez sam czas trwania choroby zachodzą zmiany nieodwracalne i nawet jeżeli się uda operacyjnie uzyskać dobry efekt i poprawę morfologii siatkówki, poprawa funkcji jest mało prawdopodobna. Dlatego mam duże wątpliwości co do słuszności przeprowadzenia kolejnej operacji w tylnym odcinku oka. Ale mogę się mylić. Możliwe,że doszło do odwarstwienia siatkówki (otwór w innym miejscu ? ) i wtedy operacja jest konieczna. Warto byłby porozmawiać z lekarzem prowadzącym, jakie on przewiduje rokowania co do poprawy ostrości wzroku i jakie jest ryzyko, że może być gorzej, a nie lepiej. Istnieje jeszcze jedna z możliwych przyczyn pogorszenia ostrości wzroku - zmętnienie tylnej torebki soczewki - tak zwana "zaćma wtórna". Takie zmętnienie można usunąć w sposób mało inwazyjny przy pomocy specjalnego lasera, zabieg nosi nazwę JAG-kapsulotomii tylnej. Z tym że takie zmętnienie powoduje nieco inne objawy niż opisuje Pani. Ostrość wzroku pogarsza się dość równomiernie, nie w taki sposób,że pojawia cię ciemna plama, która stopniowo się powiększa. Więc takie niegroźne powikłanie jest raczej mało prawdopodobne.
Pozdrawiam serdecznie
Tatiana Pokotycka
JA OSTATNIO NATKNĘŁAM SIĘ NA ŚWIETNY ARTYKUŁ MÓWIĄCY CZYM JEST ZAĆMA - http://pryzmat-okulistyka.pl/czym-jest-zacma/ - BARDZO MI POMÓGŁ ! :)
Witam, czeka mnie operacja witrektomii oka prawego ze względu na błonę nasiatkówkową. W ciągu ostatniego miesiąca znacznie pogorszyło mi się widzenie - zgęstnienie ciała szklistego i ciemne okręgi w polu widzenia. Mam 51 lat i wiem, że po operacji w ciągu niedługiego okresu czasu będę miała zaćmę - w związku z czym czekać mnie będzie kolejna operacja. Słyszałam, że można też zrobić operację witrektomii wraz z prewencyjną wymianą soczewki. Co Pani Doktor myśli na ten temat? Czy lepiej zrobić tylko witrektomię i poczekać co będzie dalej, czy lepiej zrobić operację witrektomia+zaćma od razu? Czy w moim przypadku konieczne/wskazane byłoby też oblaserowanie siatkówki?
Bardzo przydatne informacje dla pacjentów - polecam :) !
Tatiana Pokotycka
Witam,
Jeżeli widzenie znacznie się pogorszyło w ciągu miesiąca z powodu błony nasiatkówkowej operacja witrektomii jest jak najbardziej wskazana. Jeżeli ma Pani całkowicie przezierną soczewkę własną bez początków zaćmy lepiej wykonać tylko zabieg w tylnym odcinku oka bez wymiany soczewki, taki zabieg będzie mniej traumatyczny dla oka. Nie zawsze zaćma następuje szybko po witrektomii, zdarza się że jest to okres kilku lub więcej lat. Operacja zaćmy w późniejszym okresie nie jest obciążona większym ryzykiem. Natomiast jeżeli już jest zaćma, lepiej wykonać zabieg jednoetapowy - witrektomia z wymianą soczewki. Gorszym rozwiązaniem byłaby odwrotna kolejność - najpierw operacja zaćmy, później witrektomia, ponieważ stan siatkówki mógłby bardziej się pogorszyć z powodu progresji błony nasiatkówkowej po operacji wymiany soczewki i dłuższego czasu oczekiwania na witrektomię, co ostatecznie wpłynęłoby niekorzystnie na wynik leczenia. Co do laseroterapii siatkówki - nie jest to konieczne, wszystko zależy w jakim stanie jest siatkówka obwodowa. Jeżeli istnieje chociażby minimalne ryzyko odwarstwienia siatkówki po operacji to lepiej zabezpieczyć ją laserowo. Ale jest to też możliwe podczas wykonania witrektomii wykorzystując endolaser, o tym decyduje operator.
Pozdrawiam serdecznie
Tatiana Pokotycka
Bardzo dziękuję :)
Chciałam zapytać czy zabieg ten może być wykonywany u osób z całkowitym oddzieleniem ciała szklistego ? Czy to prawda, że po takim udzieleniu oko kurczy i zapada się ?
Witam,
Stan ciała szklistego nie ma większego wpływu na kwalifikację do zabiegu witrektomii jeżeli stan siatkówki tego wymaga. Chyba że pytanie dotyczyło całkowitego odklejenia siatkówki, a nie ciała szklistego. W tym przypadku tym bardziej trzeba wykonać zabieg witrektomii . Po operacji czasem faktycznie może dość do zaniku gałki ocznej (oko robi się mniejsze i sprawia wrażenie, że "się kurczy i zapada"). Ale zdarza się to wyjątkowo rzadko po bardzo trudnych zabiegach,które kończą się niepowodzeniem.
Pozdrawiam serdecznie
Tatiana Pokotycka